Flera transaktioner att vänta

Bildtext: GODA UTSIKTER. Det finns en aktivitet i Sverige som inte har funnits sedan 2006, 2007, sade Johan Ericsson på Catella som tillsammans med Tom Lindahl och Bård Bjölgerud diskuterade transaktionsåret. Bild: Niclas Liedberg

Johan Ericsson diskuterade årets transaktioner tillsammans med Tom Lindahl, JLL, Tenzing Capital Markets och Bård Bjölgerud på Pangea.

– Vi har en aktiv marknad. Sverige hör till de fyra, fem största investeringsländerna i Europa, vilket är bra för ett så litet land, sade Tom Lindahl som tror att många fler affärer kommer att göras i år, fler än man kanske anar.

På frågan från moderator Alexandra Pascalidou om vilka intressanta affärer vi har att vänta framöver, svarade Johan Ericsson.
– Den bästa affären är den man gör nu, det går inte att sätta betyg på affärer. Men en stor bytesaffär och en stor logistikaffär är på gång kan jag avslöja.

Viss oro för det parlamentariska läget i Sverige och de omdebatterade skatteförslagen för fastighetsbranschen togs upp i panelen. Men Bård Bjölgerud lugnade kollegorna. Investerare är ändå intresserade av Sverige.

– Åtminstone i Norge ser man igenom det. Det är ändå så stora konkurrensfördelar i Sverige om man till exempel jämför med Finland och andra länder.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer