Image
Bild: KOMUnews/flickr

Doxa reviderar ned resultatet efter domslut

Ekonomi/Finansiering Fastighetsinvesteringsbolaget Doxa har informerats om att Kammarrätten har beslutat att avslå överklagan från KS Viewing och KS Hotell avseende mervärdesskatt om totalt 132,1 miljoner kronor jämte ränta om 16,0 miljoner kronor, totalt 148,1 miljoner.
Publicerad den 5 April 2025

KS Viewing är Doxas dotterbolag. I den aktuella tvisten har Doxa ingått borgen för det tidigare dotterbolaget KS Hotell, som avyttrades i februari 2024. Det framgår av ett pressmeddelande.

Doxa avser att överklaga domen till högsta förvaltningsdomstolen.

Doxa kommer också med anledning av Kammarrättens dom att redovisa ett lägre koncernresultat för räkenskapsåret 2024, jämfört med vad som tidigare har kommunicerats i bolagets bokslutskommuniké som offentliggjordes den 27 februari. Resultatet för 2024 justeras ner med 148,1 miljoner kronor. Avsättningar ökar med 148,1 till 402,7 miljoner kronor.

Det innebär att eget kapital uppgår till 2 309 miljoner kronor vid årsskiftet. Samtidigt var substansvärdet på 1,80 kronor per aktie.

Det justerade finansiella resultatet för koncernen kommer att framgå av årsredovisningen för 2024 som publiceras den 7 april.

- Redaktionen
red@fastighetssverige.se

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Jacob Karlsson efter miljardförsäljningen: "Vi är ett annat djur än de andra i hagen"

Transaktioner K-Fastigheters senaste försäljning gäller ett stort bestånd i Göteborgsområdet där bolaget gör av med över 400 lägenheter under byggnation i en transaktion som totalt är värd nästan 1,9 miljarder kronor. För Fastighetssverige berättar vd:n Jacob Karlsson mer om bakgrunden till transaktionen, varför bolaget kan hålla samma storlek trots stora avyttringar och vilket bolag han ser att K-Fastigheter är i framtiden.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige