Image

Uppmaningen till fastighetsägarna: "Bomba oss med idéer"

Bygg/Arkitektur Trots att Linköping är Sveriges femte största stad så är det inte känslan man får när man anländer till staden. Med Ostlänken så kommer nu möjligheterna att förbättra och utveckla staden så att den upplevs som den storstad man vill vara. Erik Adolfsson, som är stadsarkitekt i Linköpings kommun, ber fastighetsägare bomba dem med förslag på vad som kan göras och erkänner samtidigt att det finns brister i dialogen med de privata fastighetsägarna som vill vara med och utveckla staden.
Publicerad den 14 Mars 2025
- Ida Mikko
[email protected]

Senast från Fastighetssverige Plus

Framtidstro för K2A: "Ser ökande efterfrågan på hyresrätter"

Bolag För första gången sedan 2022 kan K2A visa upp ett positivt resultat efter skatt. Bolaget kan därmed sägas få utdelning för allt det hårda arbete som lagts ner i organisationen de senaste åren. – Det är ett kvitto på att vi gjort rätt strategiska vägval de senaste åren. Det är ett lagarbete som ligger bakom, säger vd Johan Knaust när Fastighetssverige talar med honom.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige