– Jag uppskattar Tords långa erfarenhet inom bygg- och fastighetsbranschen. Han får en viktig roll i att driva Förvaltarens byggprojekt på ett hållbart sätt, både miljömässigt, socialt och ekonomiskt, säger Marcus Göpel, fastighetschef på Förvaltaren.
I Förvaltarens utvecklingsplan finns de kommande tio-femton åren både hållbara renoveringar, stambyten och mindre underhållsprojekt i ett stort antal fastigheter, samt nyproduktion och förtätningsprojekt.
Som projektchef får Tord ansvar för en enhet med 13 medarbetare – byggprojektledare, samordnare och tekniska specialister.
– Det är ett bra team som jag ser fram emot att få coacha och utveckla. För mig är kvalitet viktigare än kvantitet, och jag vill därför lägga mer tonvikt på uppföljningen av våra projekt. Det ska också bli roligt att jobba på ”beställarsidan” och jag har som mål att konsulter och entreprenörer aktivt ska välja att jobba åt Förvaltaren, säger Tord Thunman.
Presenteras av Pattern Geographic
Presenteras av H2M Fastighetsteknik, en del av CBRE
Bolag Tillväxten står i fokus när David Carlsson talar om vad han vill åstadkomma som ny vd för Diös. Bolaget ska vara både köpare och säljare och många stjärnor verkar stå rätt för den marknad de agerar på. På flera håll ser han att norra Sverige är mindre volatilt än storstäderna och att utmaningarna är färre – men först behöver man hantera en nedgång i uthyrningsgraden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.