På Teg i Umeå har Riksbyggen förvärvat nästan 60 000 kvadratmeter mark som planeras att utvecklas med bostäder. Fastigheten, Österteg 2:78, ligger mellan Avion och Ön.
Den avstyckade fastigheten är ett första steg för kommande planläggning och senare bebyggelse efter den detaljplan som kommer att tas fram. Enligt Umeå kommun kommer planarbetet påbörjas under 2024 med ambitionen att ha en färdig plan i slutet av 2025.
– Umeås tillväxt är och har varit stabil över tid vilket gör att det finns ett stort behov av fler bostäder i attraktiva lägen. Det här förvärvet visar att Riksbyggen långsiktigt tror på Umeås utveckling och trots en orolig omvärld kan vi över tid bidra med attraktiva och hållbara bostäder, säger Lars Lundgren, marknadsområdeschef på Riksbyggen Bostad i Norr.
Här planeras flera olika typer av bostäder, bland annat Riksbyggens koncept Bonum som vänder sig till hushåll där minst en person fyllt 55 år.
Uthyrning Mindre antal kvadratmeter och bort från de mest centrala delarna av stan. Det är förslaget från Riksrevisionen, när de nu rekommenderar regeringen att tydligare styra myndigheterna mot mindre och billigare kontorslokaler. Fastighetssverige har kartlagt fastighetsägarna till de stora och medelstora myndigheternas huvudkontor, den totala hyrda ytan och årshyran.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.