Nyligen har även två helt nya koncept slagit upp sina dörrar; Jumpers som erbjuder mode för killar och tjejer samt Slapdash, ett nytt koncept med färska juicer, frozen yoghurt och surdegstoast. Under november stärkte Caroli ytterligare sitt utbud då Bianchi Café & Cycles, G-Star Raw, Önska och Textilbruket öppnade.
I och med tecknandet av kontrakt med Scorett/Håkanssons står nu nya kvarteret Caroli färdigt, drygt 50 butiker och restauranger samt 550 parkeringsplatser inryms i det helt ombyggda handelskvarteret som tidigare inrymde Caroli City.
Den omfattande ombyggnationen, som innefattar såväl interiör som omgivande kvartersmiljö, har tagit fyra år och kostat närmare 400 miljoner kronor. I och med att den sista etappen öppnades i slutet av augusti har besöksfrekvensen ökat med mer än 40 procent.
- Vi har lyckats med vår vision, att etablera en ny mötesplats i Malmö och uppnått den mix av mode och mataktörer som krävs för att flytta en del av staden. Ett starkt skobutikskoncept, som Scorett/Håkanssons, var en viktig pusselbit för att möta våra kunders önskemål, säger Profis vice vd Thomas Sipos.
Bolag Sverige har ett skriande behov av mer och bättre äldreomsorg. När Nrep nu kliver in som delägare laddar Sehlhall för att ta på sig den gula ledartröjan i arbetet mot att möta behovet. Dan T. Sehlberg, vd och grundare, berättar för Fastighetssverige om möjligheterna som öppnas genom Nreps intåg, matchningen mellan bolagen, målsättningen för expansionen och varför man väljer bort förvärv av färdiga byggnader och om planerna på en börsnotering.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.