Det är andra etappen av utvecklingen av fastigheten Veddesta 2:88. Första etappen – om 8 500 kvadratmeter - flyttade UPS nyligen in i.
När utbyggnaden är färdig ska det finnas sammanlagt 75 000 kvadratmeter logistikyta på fastigheten.
Byggnationen för Dahl påbörjas i juli, och byggnaden ska stå färdig för inflyttning under andra kvartalet 2012.
Presenteras av Technogym
Transaktioner När Diös gör affärer i norra Sverige är det med ett tydligt mål i sikte: att öka portföljen i centrala lägen och minska densamma i utkanten av städerna. Annie Franzon, transaktionschef på Diös, delger Fastighetssverige bolagets vision för norra Sverige. – Det är tydligt vad kunderna efterfrågar, säger hon.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.