Renoveringen gäller hyresrätter i områdena Runby och Apoteksskogen i Upplands Väsby.
- Husen är byggda på 60-talet och är i behov av renovering. Vi byter VA-stammar, el och ytskikt i lägenheterna. Badrum och ventilationssystem rustas upp och trapphusen målas om. Dessutom ska samtliga lägenheter förses med säkerhetsdörrar. På vissa fastigheter kan även fasad- och balkongrenovering bli aktuellt, säger NCC:s affärschef Lars-Erik Einerman.
Samtliga lägenheter får helkaklade badrum med golvvärme. I vissa kommer även köksinredningen att bytas ut.
- Med detta avtal har vi på Väsbyhem tagit tag i det berg av underhållsarbete som Sverige har framför sig. NCC och avtalsformen partnering är en idealisk kombination i denna typ av projekt, säger Väsbyhems vd Ulf Dohnhammar.
Projektet sträcker sig över en femårsperiod och kommer att omfatta mellan 200 och 300 lägenheter per år. Under de första tre åren kommer arbetena att koncentreras kring Runby, för att därefter fortsätta till Apoteksskogen.
Partnering är en strukturerad samarbetsform där byggherren, konsulterna och entreprenörerna gemensamt löser en bygguppgift. Metoden baseras på ett öppet och förtroendefullt samarbete där allas yrkeskunskaper kompletterar varandra genom projektets alla skeden.
Presenteras av Pattern Geographic
Presenteras av H2M Fastighetsteknik, en del av CBRE
Bolag Tillväxten står i fokus när David Carlsson talar om vad han vill åstadkomma som ny vd för Diös. Bolaget ska vara både köpare och säljare och många stjärnor verkar stå rätt för den marknad de agerar på. På flera håll ser han att norra Sverige är mindre volatilt än storstäderna och att utmaningarna är färre – men först behöver man hantera en nedgång i uthyrningsgraden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.