Image
NCC bygger skola i Tyresö. Illustration: AIX Arkitekter och Novaterra AB.
NCC bygger skola i Tyresö. Illustration: AIX Arkitekter och Novaterra AB. Bild: NCC

NCC bygger ny skola och idrottshall i Tyresö

Bygg/Arkitektur NCC har tecknat avtal med Tyresö kommun utanför Stockholm om att bygga en ny skola med tillhörande idrottshall. Affären är en totalentreprenad i samverkan med ett ordervärde på cirka 600 miljoner kronor.
Publicerad den 11 Februari 2025

Njupkärrs skola är en kommunal F–6 skola som planeras för cirka 550 elever. Utöver demonteringen av den befintliga skolan omfattar NCC:s uppdrag bygget av en ny skola om drygt 10 000 kvadratmeter, tre våningar och ett källarplan med skyddsrum, samt en idrottshall om cirka 3 000 kvadratmeter i två plan.

– Med nya Njupkärrs skola får vi en hållbar skola för framtiden och kreativa lärmiljöer för våra yngsta Tyresöbor. Skolan och idrottshallen skapar en levande mötesplats i området, med skol- och fritidsmiljöer som ska vara välkomnande och trygga även utanför skoltid. Vi är också stolta att vi med det här projektet kan bidra med ny kunskap och nya metoder för återbruk inom byggsektorn, säger Louise Bergman, avdelningschef strategi och projekt på Tyresö kommun.

NCC och Tyresö kommun har samverkat nära och haft stort fokus på klimatåtgärder. Under hösten 2024 påbörjades demonteringen av den befintliga skolan med avsikt att återbruka stora delar av byggnaden, till exempel limträbalkar och tegel. Fönster och glaspartier återvinns för att kunna göra nytt fönsterglas i första hand, i andra hand glasull.

– Vi har haft ett lyckat projekteringsarbete tillsammans med Tyresö kommun där fokus har varit minskad klimatpåverkan och kostnadseffektivitet. Det finns mycket kunskap inom NCC om både skolbygge och det här projektets specifika fokusområden. När vi, som här, kan samverka med våra kunder redan från tidigt skede drar vi bäst nytta av den kunskapen, säger Niklas Sparw, affärsområdeschef NCC Building Sweden.

Skola och idrottshall planeras stå klar till höstterminen 2027. Affären har ett ordervärde på cirka 600 miljoner kronor som orderregistreras i affärsområde NCC Building Sweden under första kvartalet 2025.

- Redaktionen
red@fastighetssverige.se

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Bolagen efter SCB:s kontorsrapport: "Kontoret viktigare än någonsin"

Bolag Dubbelt så många jobbar hemifrån nu jämfört med tiden före pandemin, visar en ny rapport från Statistiska Centralbyrån. Vad får det här för effekter för bolagen som har stort kontorsutbud i sin portfölj? Vad tänker de göra åt det? Företrädare för Alecta Fastigheter, Atrium Ljungberg, Balder, Diös och Wihlborgs svarar Fastighetssverige.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige