Liseberg driver hotell, vandrarhem, konferens och restaurang i Barken Viking, som dock är en förlustaffär. Liseberg driver även gästhamnen och kajskjulen 205 och 207 med kaféverksamhet vid Lilla Bommen.
Liseberg har tagit beslut om att successivt lämna alla verksamheter i Lilla Bommen.
– Skulle vi själva utveckla verksamheten vid Lilla Bommen, främst i kajskjulen, så kommer det att kräva ganska stora investeringar, några miljoner. Liseberg har då valt att i stället koncentrera sina resurser till nöjesparken. Det är inte i verksamheter vid Lilla Bommen vi vill stoppa in pengar, säger Thomas Sjöstrand, vd för Liseberg Restaurant, till Göteborgs-Posten.
Presenteras av DLA Piper
Presenteras av Newton
Presenteras av Egnahemsbolaget
Presenteras av Titania
Lista Nästan samtliga fastighetsbolags kurser lös rött under juni och för ett antal bolag föll kursen dramatiskt med över 40 procent. Här presenterar Fastighetssverige en lista över hur bolagen presterade på börsen under juni.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.