Lanseringen av en ny svensk fastighetsfond är i linje med Aberdeens strategi att vara en global kapitalförvaltare med lokal närvaro.
Aberdeen Swedish Balanced Property Fund är en corefond med högt hållbarhetsfokus som ska investera i kontors-, handels- och logistikfastigheter med långsiktiga och stabila kassaflöden. Fonden är skräddarsydd för institutionella investerare, såsom pensionsfonder och stiftelser, som söker en balanserad och långsiktig fastighetsexponering. Målsättningen är att över tid bygga upp en väldiversifierad fastighetsportfölj i likvida fastighetsmarknader i svenska tillväxtorter.
Fastigheterna ska vara av hög teknisk standard med långsiktigt hållbara intäkter och god belägenhet med tillgång till bra kommunikationer.
- Svenska fastighetsmarknaden erbjuder bra förutsättningar för genomförande av fondens strategi med sin stabilitet, likviditet och transparens. Vi utvärderar för närvarande flera intressanta investeringsmöjligheter inom olika sektorer, säger fondförvaltarna Joakim Nordblad och Thomas Holm.
- Vi är mycket glada över att lansera den här svenska fastighetsfonden och den första stängningen är en viktig milstolpe. Fonden är öppen för investeringar och vi ser ett stort intresse i fondens målgrupp för den här typen av investeringar, säger Lina Alvemur, Senior Business Development Manager på Aberdeen.
Presenteras av Pattern Geographic
Presenteras av H2M Fastighetsteknik, en del av CBRE
Bolag Tillväxten står i fokus när David Carlsson talar om vad han vill åstadkomma som ny vd för Diös. Bolaget ska vara både köpare och säljare och många stjärnor verkar stå rätt för den marknad de agerar på. På flera håll ser han att norra Sverige är mindre volatilt än storstäderna och att utmaningarna är färre – men först behöver man hantera en nedgång i uthyrningsgraden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.