– Detta är ett intressant förvärv, och den första transaktionen efter att vi breddat vår affärsverksamhet och genomfört nyemission. Jag tycker också att det är extra glädjande att det är en affär med fastigheter från allmännyttan, säger Klarabos vd Andreas Morfiadakis.
Fastigheterna i Trelleborg är en renodlad bostadsportfölj som ligger cirka två kilometer från Trelleborgs centrum. De 96 lägenheterna har en total BOA om cirka 6 600 kvadratmeter och snitthyran är 990 kronor per kvadratmeter. Fastigheterna ägs av Trelleborgs kommunala bostadsbolag, TrelleborgsHem.
– Vi är glada att få sälja till en aktör som har en tydlig vilja att satsa i Trelleborg, säger Pia Jönsson vd på TrelleborgsHem.
Fastighetsbolaget Klarabo tog nyligen in 287 miljoner kronor i en nyemission för att bredda verksamheten som nu vilar på två ben: nyproduktion och förvärv av hyresrätter. Det skapar en plattform för snabbare tillväxt samt bättre möjligheter till fördelaktig finansiering och förvaltning i egen regi.
Advokatfirman Lindahl har agerat rådgivare i transaktionen och Svefa har varit säljarens rådgivare i transaktionen.
Bolag Amerikanska Hines har tagit ett första kliv in på den svenska bostadsmarkanden. Efter affären med Magnolia berättar Hines Nordenchef, Staffan Unge, för Fastighetssverige om tankarna kring ytterligare tillväxt inom segmentet, var man tittar efter nya investeringsmöjligheter och hur man ser bostadsmarknaden i Sverige utvecklas framöver.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.