Image
En av de åtta fastigheter som går under klubban i höst.
En av de åtta fastigheter som går under klubban i höst. Bild: Galerie Börjeson AB

Jätteauktion att vänta i Malmö

Bolag Oenighet mellan delägarna gör att hela Per-Olov Börjesons fastighetsbestånd går under klubban i höst.
Publicerad den 18 Juni 2019
Karl-Henrik Johansson Munk. Bild: Galerie Börjeson AB
Karl-Henrik Johansson Munk.

Under 1960-2000-talet drev Malmöiten, konsthandlaren och affärsmannen Per-Olov Börjeson framgångsrikt Galerie Börjeson AB. Företaget lockade konstnärer från hela världen.

Utöver galleriverksamheten gjorde Per-Olov Börjeson flera stora fastighetsaffärer. Fastigheterna ägs och förvaltas till största del idag inom familjen och utgörs av både bostadsfastigheter och kommersiella fastigheter i Malmö.

På grund av oenighet mellan delägarna står det nu klart att hela fastighetsbeståndet (bestående av åtta fastigheter och värderat till över 600 miljoner kronor kommer att säljas på offentlig auktion.

Auktionen väntas bli en av de största offentliga auktionerna av sitt slag som äger rum av fastigheter i Sveriges historia.

Karl-Henrik Johansson Munk, vd för Galerie Börjeson AB:
– Vi fick bekräftat sent på fredagen att Malmö tingsrätts beslut inte överklagats. Fastigheterna kommer alltså att säljas på offentlig auktion enligt samäganderättslagen och detta är tämligen unikt givet objektens värden. Från bolagets håll välkomnar vi att man tydligt separerar det privata fastighetsbeståndet från bolaget.
– Vi har haft ett mycket intensivt år med en rad förändringar och den aktuella försäljningen är en del i detta arbetet.

Den offentliga auktionen kommer med största sannolikhet äga rum tidig höst 2019.

- Victor Friberg
victor@fastighetssverige.se

Ämnen

Annons Image
Annons Image

Senast från Fastighetssverige Plus

Analytikern: Så stort är det asiatiska intresset för Sverige

Ekonomi/Finansiering Tom Leahy på Real Capital Analytics berättar för Fastighetssverige varför sydkoreanska investerare kommer öka sin exponering mot Europa och hur intressant Norden är för asiatiska investerare.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus

Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige

Fastighetssverige PLAY