Image

Hestra Parkstad igång

Bygg/Arkitektur I går togs det första spadtaget till nya Hestra Parkstad i Borås.
Publicerad den 17 April 2013
BRF Sjögläntan i Borås. Bild: Riksbyggen
BRF Sjögläntan i Borås.

I den första etappen uppför Riksbyggen 30 kedje- och parhus i bostadsrättsform.

- Borås är i behov av fler bostäder, framför allt saknas moderna bostäder efter uppehållet i byggandet sedan 90-talet. Vi är stolta över att få vara med och utveckla området Hestra som är en av Borås grönaste stadsdelar. Här finns stengärdesgårdar, betande får, gamla ekdungar och Byttorpssjön. I närheten finns också allt man behöver i vardagen med skola, fritidsgård, matbutik och annan service på bekvämt avstånd, säger Pontus Gustafsson på Riksbyggen.

- Nicklas Tollesson
[email protected]

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

"Göteborg saknar de stora, viktiga visionerna"

Bygg/Arkitektur Jenny Mäki återvänder nu till White Arkitekter i och med att hon tar plats på byråns Göteborgskontor. Med några av Nordens mest uppmärksammade stadsutvecklingsprojekt i ryggen tar hon och byrån sikte på framtidens arkitektur – både ute i stora världen och, om Jenny Mäki själv får välja, även i Göteborg. Fastighetssverige har talat med Whites nygamla affärsutvecklare och arkitekt.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige