Heba köper fastigheten kvarteret Svänghjulet i Täby av JM. Fastigheten omfattar ett äldreboende med 54 lägenheter som är under uppförande.
Byggnaden är i tre våningsplan och omfattar totalt cirka 4 000 kvadratmeter.
Fastigheten blir miljöklassad enligt Miljöbyggnad Brons.
Tillträde sker i samband med att projektet färdigställs den 1 december 2014.
Hyresgäst är Attendo Sverige AB som har tecknat ett 15-årigt hyresavtal.
- Förvärvet innebär att Heba nu blir ägare till en vårdfastighet. Hebas verksamhet är i första hand inriktad på att utveckla, äga och förvalta hyresbostäder men vår tillväxt kommer även att omfatta äldreboende, student- och gästforskarbostäder. Vi ser nu fram mot ett riktigt gott samarbete med vår nya hyresgäst Attendo, säger
Lennart Karlsson vd för Heba Fastighets AB.
- Vi är väldigt nöjda med samarbetet med Attendo som fungerar mycket väl. Det är positivt att projektet förvärvas av Heba som har en lång och stabil erfarenhet av förvaltning, säger Birgitta Seeman, vd på JM:s dotterbolag Seniorgården.
HEBA Fastighets AB är ett fastighetsbolag med hyresbostäder i flerfamiljshus samt lokaler i Stockholmsområdet. HEBAs affärsidé är att erbjuda sina hyresgäster en hög servicenivå, ett attraktivt och tryggt boende med fokus på Stockholmsregionen genom ett långsiktigt ägande, engagerad förvaltning och aktiv fastighetsutveckling. HEBA Fastighets AB omfattar ca 3 000 bostäder och 280 lokaler. Antalet fastigheter uppgår till 60 i Stockholm med dess närförorter. HEBA är sedan år 1994 noterad på Nasdaq OMX Stockholmsbörsen, Mid Cap listan.
Läs mer på www.hebafast.se
Bygg/Arkitektur Siktar på att utöka kontorsytan på Drottninggatan med över 3 000 kvadratmeter påbyggnad. Så här går arbetet med planerna.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.