Image

Genestas fond slår index med mer än 50 procent

Bolag Genestas fond GNBRE, med fokus på Norden, slog IPD Nordic Property Index med över 50 procent.
Publicerad den 21 Mars 2013

Avkastningen på Genestas fond GNBRE, med investeringar i Sverige, Finland, Norge och Litauen, överträffade IPD Nordic Property Index för 2012 med över 50 procent, motsvarande mer än 3,5 procentenheter.

Över en femårsperiod har fonden levererat en avkastning som i genomsnitt överstigit indexets avkastning med cirka 1,5 procentenheter årligen. Fonden drar fördel av att ha en diversifierad fastighetsportfölj i Stockholm, Helsingfors och Oslo och av att ha en stark, lokal närvaro med aktiv förvaltning.

Av fondens totala avkastning för 2012 utgjordes cirka två tredjedelar av löpande avkastning.

- Eddie Ekberg
[email protected]

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Aker efter inträdet i SBB: "En nordisk fastighetsjätte"

Bolag Efter en affär i inledningen av veckan står det klart att SBB och intressebolaget PPI får ny storägare. Atle Kigen, Head of Media Relations and Public Affairs på Aker, berättar för Fastighetssverige om det norska bolagets val att kliva in i SBB och PPI, framtiden för PPI efter affären och hur man ser på SBB:s position och möjligheter.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige