- Att Mio öppnar en ny butik på Värmdö Marknad innan sommaren är ett värdefullt tillskott för alla andra populära butiker här. Förutom att bredda urvalet av tillgängliga produkter och tjänster kommer den nya butiken också att locka fler besökare till handelsplatsen. Vår tilltro till handelsplatsens potential stärks av den strategiskt viktiga positionen i Stockholmsregionens expanderande östra del. Vi tror att Coop, som kommer att öppna ett eget butikskoncept innan påsk, delar vår positiva syn. Framöver kommer vi att skapa ytterligare 2 400 kvadratmeter butiksyta för andra ledande butiker, säger Ted Söderlund, asset manager för Värmdö Marknad.
- I början av sommaren öppnar vi vår nya butik på Värmdö Marknad som är den nionde i Stockholmsregionen. Stockholmsmarknaden expanderar fort, och genom att etablera den här nya butiken når vi kunder i regionens östra delar. Värmdö, med Gustavsberg som huvudort, är en kommun som växer snabbt – många flyttar in och många nya bostäder byggs. Befolkningen fördubblas dessutom under sommarmånaderna när semesterfirare besöker sina sommarhus. Det är en väldigt attraktiv målgrupp för oss, säger Christina Ståhl, vd för Mio.
Optimal har samarbetat med Genesta under hyresprocessen.
Bolag Sverige har ett skriande behov av mer och bättre äldreomsorg. När Nrep nu kliver in som delägare laddar Sehlhall för att ta på sig den gula ledartröjan i arbetet mot att möta behovet. Dan T. Sehlberg, vd och grundare, berättar för Fastighetssverige om möjligheterna som öppnas genom Nreps intåg, matchningen mellan bolagen, målsättningen för expansionen och varför man väljer bort förvärv av färdiga byggnader och om planerna på en börsnotering.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.