Image

D Carnegie säljer i Eskilstuna

Transaktioner D Carnegie säljer två fastigheter i Eskilstuna för 106,8 miljoner kronor.
Publicerad den 30 April 2015
Ulf Nilsson. Bild: Nicklas Tollesson
Ulf Nilsson.

Köpare av fastigheterna Nålsticket 1 och Nålsticket 2, som bland annat innehåller ett vårdboende, är den lokala aktören MB Fastigheter (Mattias Brus).

Köparen tillträder fastigheterna 1 juni.

– Vi har valt att sälja dessa fastigheter då de består av vårdboende. Vi säljer löpande av fastigheter som inte består av renodlade bostadsfastigheter, säger Ulf Nilsson, vd för D Carnegie & Co.

Savills var finansiell rådgivare och Mannheimer Swartling juridisk rådgivare till säljaren affären.

- Nicklas Tollesson
[email protected]

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

"Göteborg saknar de stora, viktiga visionerna"

Bygg/Arkitektur Jenny Mäki återvänder nu till White Arkitekter i och med att hon tar plats på byråns Göteborgskontor. Med några av Nordens mest uppmärksammade stadsutvecklingsprojekt i ryggen tar hon och byrån sikte på framtidens arkitektur – både ute i stora världen och, om Jenny Mäki själv får välja, även i Göteborg. Fastighetssverige har talat med Whites nygamla affärsutvecklare och arkitekt.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige