- Det finns flera skäl till att en börsnotering är bra för bolaget. Vi blir mer känt som bolag i Norden vilket stöder vår tillväxt. Sen använder vi börsnoteringen till att hitta en balansräkning som är mindre skuldtyngd. Det ger oss möjlighet att använda vårt kassaflöde till att fortsätta växa och ge stabila utdelningar, säger vd Mikael Stöhr till DI.
Coor ägs av det brittiska riskkapitalbolaget Cinven Partners.
Stöhr vill inte kommentera hur stor del som ägaren planerar att sälja vid noteringen.
Uthyrning Mindre antal kvadratmeter och bort från de mest centrala delarna av stan. Det är förslaget från Riksrevisionen, när de nu rekommenderar regeringen att tydligare styra myndigheterna mot mindre och billigare kontorslokaler. Fastighetssverige har kartlagt fastighetsägarna till de stora och medelstora myndigheternas huvudkontor, den totala hyrda ytan och årshyran.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.