Balder äger i dag 48 procent av aktierna. Collector kommer att nyemittera aktier för cirka 400 miljoner kronor i samband med noteringen, vilket medför att Balders ägarandel minskar med några procent. Balder kommer inte att avyttra några aktier i samband med noteringen.
Under förutsättning att marknadsförhållandena bedöms som goda, förväntas första handelsdagen för Collector vara i början av juni 2015.
Lena Apler, Collectors grundare och arbetande styrelseordförande, kommenterar:
- Collector har under våra 16 år haft en obruten stark tillväxt- och vinstkurva. Hela vår kultur präglas av öppenhet, tillväxt och transparens. För att fortsätta tillväxten känns börsen som ett naturligt och självklart steg. Att noteras på börsen är ett kvitto på att man kan kombinera entreprenörskap och stark tillväxt med hög kvalitet.
Stefan Alexandersson, Collectors vd, kommenterar:
- Första kvartalet 2015 hade vi vår starkaste kundtillströmning någonsin och antalet privatkunder överstiger nu 3 miljoner. Som vd är jag stolt över våra medarbetare och vad vi presterar tillsammans. Noteringen ger oss en bättre tillgång till kapitalmarknaden och ökar kännedomen om Collector, vilket tillsammans med vår starka tekniska plattform kommer att fortsätta driva vår tillväxtstrategi.
Uthyrning Mindre antal kvadratmeter och bort från de mest centrala delarna av stan. Det är förslaget från Riksrevisionen, när de nu rekommenderar regeringen att tydligare styra myndigheterna mot mindre och billigare kontorslokaler. Fastighetssverige har kartlagt fastighetsägarna till de stora och medelstora myndigheternas huvudkontor, den totala hyrda ytan och årshyran.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.