Image

Byggstart för 147 lägenheter i Umami

Bostäder Bygglov har beviljats för Umami Park beläget i Hallonbergen, Sundbyberg. Därmed startar förberedelsearbetet för byggnationen av första etappen med 147 hyresrätter och kommersiella ytor i bottenvåningarna.
Publicerad den 19 December 2016

År 2019 beräknas de första hyresgästerna kunna bosätta sig i Umami Park.

– Vi är glada över att nu vara igång och ordentligt påbörja arbetet med den första etappen i Umami Park med 147 lägenheter och viktiga kommersiella ytor. Under en tioårsperiod framöver kommer vi här att utveckla ett nytt inspirerande område med ett brett utbud av bostäder, affärer, restauranger, mötesplatser och öppna ytor, säger Mathias Aronsson, vice vd med ansvar för region Stockholm/Uppsala på Wallenstam.

Totalt sett planeras för cirka 900 nya lägenheter som kompletteras med affärslokaler och mötesplatser i det nya området.

– Vår vision för Umami är inte bara bygga nya hus vi vill även bidra till utvecklingen av ett nytt inspirerande område där upplevelser och internationella möten är viktiga delar, säger Mathias Aronsson.

- Maria Olsson Äärlaht
[email protected]

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Resultatet av AMF Fastigheters experiment med kontorslabbet

Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige