Hyres- och arrendenämnden i Malmö har under fredagen meddelat att Taxeringsrevisorn 5, även kallat Kinesiska muren, ställs under tvångsförvaltning med omedelbar verkan. Miljönämndens ordförande välkomnar beskedet.
– Det här är ett historiskt beslut, det är första gången i Sverige som en bostadsrättsförening tvångsförvaltas. I dag är jag framför allt glad för de boendes skull som nu kommer få förutsättningar att skapa trygga och hälsosamma hem för sig och sina familjer, säger Sofia Hedén (S), kommunalråd med ansvar för miljö och service.
Sedan 2018 har det funnits ett pågående tillsynsärende för Taxeringsrevisorn 5 på grund av återkommande problem. Det ska ha rört sig om mögel i lägenheterna, ventilationsproblem och bristande värme. Det har även konstaterats att det finns en ökad risk för legionellabakterier i vattensystemet och hissarna i fastigheten är avstängda på grund av att brister inte har åtgärdats. Trots att höga vitesbelopp dömts ut har bostadsrättsföreningen inte agerat tillräckligt och situationen är fortsatt problematisk. Miljönämnden beslutade därför i november förra året att ansöka hos hyres- och arrendenämnden om att fastigheten ska ställas under förvaltning av en särskild förvaltare.
Till särskild förvaltare utses Trianon Resursen AB.
Presenteras av Technogym
Bolag Blackrock fortsätter ha fokus på Sverige och Norden. Bolagets Nordenchef för fastigheter, Thorsten Slytå, berättar för Fastighetssverige om ambitionerna för de nordiska marknaderna, var man helst gör nya förvärv, vilka segment man fokuserar på, vilka nya segment man är intresserade av och om sin nya bredare roll inom bolaget.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.