Emissionen är en fyraårig obligation om 500 miljoner kronor.
Obligationen är icke säkerställd och utgör ett komplement till bolagets befintliga finansiering.
- Emissionen var övertecknad och vi kommer i framtiden att göra fler emissioner under programmet. Likviden kommer användas till att amortera bankskuld men även till att finansiera vår projektutveckling, säger Atrium Ljungbergs CFO Annica Ånäs.
Emissionsinstitut för Atrium Ljungbergs första obligation var Handelsbanken Capital Markets.
Presenteras av Optimal Stadsutveckling
Bygg/Arkitektur Fastighetssverige artikelserie om hållbart byggande når sin tredje och sista del. För Fastighetssverige berättar arkitekten Peter Ullstad från Codesign om hur vanligt så kallad greenwashing är i byggbranschen, en lite självbelåten bransch och hur tänket kring byggmaterial måste ändras för att ta nästa steg i hållbarhetsfrågan.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.