Image

Anders Elvinsson: Så påverkar ägarstrukturerna transaktionsmarknaden

Transaktioner Transaktionsmarknaden i Sverige såg en återhämtning 2024 och det bland annat genom att flertalet större kontorsfastigheter och portföljer har bytt ägare. Men under de senaste 20 åren så har mycket förändrats i hur ägarstrukturerna ser ut. Detta är något som Cushman & Wakefield kartlagt och Anders Elvinsson, Head of Valuation & Strategic Advisory Sweden, berättar om vilka skillnader vi ser mellan nu och då och vad det kommer betyda för transaktionsmarknaden framåt.
Publicerad den 17 April 2025
- Ida Mikko
[email protected]

Senast från Fastighetssverige Plus

"Vi vill bli Sveriges ledande byggmästarbolag inom social infrastruktur"

Bolag Sverige har ett skriande behov av mer och bättre äldreomsorg. När Nrep nu kliver in som delägare laddar Sehlhall för att ta på sig den gula ledartröjan i arbetet mot att möta behovet. Dan T. Sehlberg, vd och grundare, berättar för Fastighetssverige om möjligheterna som öppnas genom Nreps intåg, matchningen mellan bolagen, målsättningen för expansionen och varför man väljer bort förvärv av färdiga byggnader och om planerna på en börsnotering.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige