De fem fastigheterna, byggda mellan 1930-1956, ligger i Stockholm och Solna, alla centralt belägna med närhet till affärer och restauranger samt med mycket bra kommunikationer.
Säljare är en familj.
Pål Ahlsén, vd:
- Stockholm har stark befolkningstillväxt och risken för vakanser är minimal. Vi skulle gärna köpa fler hus i Stockholm.
Bolag Sverige har ett skriande behov av mer och bättre äldreomsorg. När Nrep nu kliver in som delägare laddar Sehlhall för att ta på sig den gula ledartröjan i arbetet mot att möta behovet. Dan T. Sehlberg, vd och grundare, berättar för Fastighetssverige om möjligheterna som öppnas genom Nreps intåg, matchningen mellan bolagen, målsättningen för expansionen och varför man väljer bort förvärv av färdiga byggnader och om planerna på en börsnotering.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.