Hyresintäkterna för jämförbara fastigheter var stabila trots de negativa effekterna av Covid-19.
Värdetillväxten uppgick till 112 miljoner euro, vilket motsvarar 0,9 procent.
Belåningsgraden låg oförändrat på 39 procent.
Den genomsnittliga upplåningsräntan minskade under perioden från 1,95 till 1,86 procent.
Likviditeten uppgick till 868 miljoner euro.
Vd Ralf Spann:
– Akelius står starkt. Fitch Ratings ger Akelius seniora obligationer ett kreditbetyg om BBB+ och Standard & Poor’s bekräftar kreditbetyget BBB.
– Akelius har undertecknat fastighetsköp om EUR 191 miljoner. Akelius starka finansiella ställning gör det möjligt för bolaget att stärka fastighetsbeståndet.
– Tysklands högsta domstol har fastslagit att Berlins nya hyresreglering är olaglig. Bolaget antog ursprungligen att hyresintäkter för 2021 skulle bli 23 miljoner euro lägre, vilket nu inte kommer ske. Akelius agerar hedervärdigt i relation till de berörda hyresgästerna.
Presenteras av Technogym
Bolag För första gången sedan 2022 kan K2A visa upp ett positivt resultat efter skatt. Bolaget kan därmed sägas få utdelning för allt det hårda arbete som lagts ner i organisationen de senaste åren. – Det är ett kvitto på att vi gjort rätt strategiska vägval de senaste åren. Det är ett lagarbete som ligger bakom, säger vd Johan Knaust när Fastighetssverige talar med honom.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.