Financial Times uppmärksammade de stora planerna i helgen. Om planerna genomförs blir Akelius en av de största hyreshusägarna också i Storbritannien.
Lars Lindfors, vd för Apartment Bostad, är ansvarig för Englandssatsningen. Han säger till Financial Times att man kommer att satsa på London och närbelägna förorter.
Det är inte känt hur mycket pengar som ska pumpas in i projektet, men en rimlig gissning vore runt 3,2 miljarder dollar, cirka 21 miljarder kronor, skriver FT.
Presenteras av Pattern Geographic
Presenteras av H2M Fastighetsteknik, en del av CBRE
Bolag Under fredagen presenterade Besqab sina siffror för tredje kvartalet 2024 och för året som gått. – Vi tycker att det här är ett stabilt kvartal, ett bra resultat. Vi har genomfört flera framgångsrika säljstarter och vi ser att bostadsmarknaden börjar ta fart, säger vd Magnus Andersson.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.