ABG Fastenas portfölj med fastigheter för livsmedels- och lågprishandel omfattar nu tolv objekt med en uthyrningsbar area om över 50 000 kvadratmeter. Den genomsnittliga avtalslängden är knappt åtta år och fastighetsvärdet överstiger en miljard kronor. Coop, Rusta och Axfood står för mer än 75 procent av hyresintäkterna.
– Kloss för kloss bygger vi en fin portfölj med fastigheter för livsmedels- och lågprishandel som vi är väldigt stolta över. Vi avser fortsätta växa portföljen med objekt av samma höga kvalitet när det kommer till tekniskt skick och mikrolägen, säger Andreas Birgersson, vd på ABG Fastena.
– Inom gruppen har vi under en tid allokerat om kapital från direkta investeringar till indirekta investeringar i andra tillgångsslag. Försäljningen av Mullvaden 9 är en del av det arbetet. Vi gratulerar ABG Fastena som ny ägare av en fin fastighet, säger Kristoffer Ultenius, vd på Artmax AB.
Cushman & Wakefield har bistått säljaren i transaktionen.
Presenteras av H2M Fastighetsteknik, en del av CBRE
Presenteras av Pattern Geographic
Bolag Tillväxten står i fokus när David Carlsson talar om vad han vill åstadkomma som ny vd för Diös. Bolaget ska vara både köpare och säljare och många stjärnor verkar stå rätt för den marknad de agerar på. På flera håll ser han att norra Sverige är mindre volatilt än storstäderna och att utmaningarna är färre – men först behöver man hantera en nedgång i uthyrningsgraden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.