Image

Aberdeen hyr ut till flaggskeppsbutik på Norrmalmstorg

Uthyrning Aberdeen Asset Management har hyrt ut 906 kvadratmeter till Design House Stockholm i SEB Trygg Livs fastighet Skären 6 vid Norrmalmstorg i Stockholm.
Publicerad den 2 September 2011

- När vi sökte en ny och större plats för Design House Stockholms utökade kollektion, sökte vi ett läge som var i full harmoni med vårt varumärke som ska spegla det bästa av skandinavisk design. Ett läge där vi också kunde få vårt huvudkontor i direkt anslutning till vår butik, säger Anders Färdig, vd på Design House Stockholm.

- Design House Stockholm kommer att bidra starkt till områdets designutbud och är en mycket intressant del i utvecklingen av Norrmalmstorg och Biblioteksstan, säger Jens Linderstam, som ansvarar för retail och fastighetsutveckling på Aberdeen Asset Management.

Det handelsstråk som sträcker sig längs Biblioteksgatan och kringliggande shoppinggator benämns Biblioteksstan och är under utveckling i en gemensam satsning från fastighetsägarna i området.

Ämnen

Partnertexter

Få koll på energioptimeringen – spara miljoner

Presenteras av H2M Fastighetsteknik, en del av CBRE


Stäng värderingsgapet – en förutsättning för AI

Presenteras av Pattern Geographic

Senast från Fastighetssverige Plus

"Vi är ett bolag som gör lite lagom av allt"

Bolag När Wallenstam nu stänger böckerna för året kan bolaget konstatera att 2024 var året då siffrorna vände uppåt igen. Bolaget ökar nyproduktionen, gör stora fastighetsaffärer och tar dessutom ett stort kliv som bolag när man går in på kontorsmarknaden i Stockholms CBD.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige