Wisborgsfastigheter, ägt av en israelisk affärsman, inleder snart bygget av en ny galleria mitt i Oskarshamn.
Den israeliska affärsmannen Nimrod Sofer köpte på våren 2008 Wisborgsfastigheter. Nu har bolaget påbörjat ett projekt där man ska bygga om Hemköps gamla lokaler i Oskarshamn till en ny modern galleria. Inflyttning är planerad till våren.
– Mars eller april är det som gäller för en av butikerna. Sedan hoppas vi att övriga hyresgäster ska följa efter i olika omgångar under resten av året, säger Micha Nadel, vd på Wisborgsfastigheter till tidningen Barometern.
Trots att det bara är en enda hyresgäst klar är Micha Nadel optimistisk.
– Det är förhandlingar som tar tid och det händer saker hela tiden. Men vi tror på det här. Vi skapar de finaste och modernaste butikslokalerna i Oskarshamn, säger han enligt Barometern.
