Wihlborgs tecknar fyra nya avtal i Gängtappen

Gängtappen. Bild: Felix Gerlach

Wihlborgs har tecknat avtal med fyra nya hyresgäster om totalt 2 500 kvadratmeter i Gängtappen i Malmö. Därmed är fastigheten i princip fullt uthyrd.

De nya företag som flyttar in är Hypergene (1 320 kvadratmeter), Proact IT Sweden (364 kvadratmeter), Noda Intelligent Systems (298 kvadratmeter) och Hoya Lens Sweden (484 kvadratmeter). I mars blev det dessutom klart att Media Evolution City flyttar in på 1 800 kvadratmeter i Gängtappens två nedersta våningar. Där ska man erbjuda mötesplatser, mat, service och co-working space.

– Att vi nu fyller Gängtappen med ännu fler växande företag är glädjande. Detta, tillsammans med att Media Evolution City expanderar här, gör att huset kommer att sjuda av liv och möjliggöra ännu fler möten både mellan dem som verkar i huset och med människor från andra delar av staden som vill ta del av den anrika byggnadens nya plattform. I sommar flyttar vi på Wihlborgs dessutom själva in på två våningar, säger Ulrika Hallengren, vd för Wihlborgs Fastigheter.

– Vi valde Gängtappen för den spännande och dynamiska miljö som växer fram, och där vi är säkra på att våra medarbetare kommer att trivas och utvecklas. Dessutom ser vi att lokalerna ger oss mycket goda förutsättningar för vår fortsatta tillväxtresa, säger Per Hidenius, vd för Hypergene.

Gängtappen ligger i området Dockan i Malmö och byggdes 1958 som huvudkontor för Kockums. Sommaren 2015 flyttade Saab Kockums ut och därefter har Wihlborgs totalrenoverat huset med hållbarhet i fokus. Byggnaden är certifierad enligt Miljöbyggnad Silver. En lokal om 250 kvadratmeter är fortfarande ledig i huset.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer