Wihlborgs köper mark och säljer fastigheter

Wihlborgs köper mark och säljer fastigheter
Anders Jarl. Bild: Wihlborgs

Wihlborgs köper mark på Väla i Helsingborg och säljer två fastigheter i Rydebäck respektive Limhamn.

Wihlborgs skapar nya projektmöjligheter på Väla i Helsingborg genom att förvärva cirka 41 000 kvadratmeter detaljplanelagd mark. Köpeskillingen uppgår till tio miljoner kronor och tillträde har skett.

Wihlborgs har dessutom avyttrat fastigheten Arholma 4 i Rydebäck. Den uthyrningsbara ytan är 1 900 kvadratmeter och frånträde skedde den 7 december 2012.
Fastigheten Vipan 7 i centrala Limhamn, som är en mindre kontorsfastighet med en uthyrningsbar yta om 1 000 kvadratmeter, har också sålts. Frånträde sker den 15 januari 2013.

Försäljningssumman för de två fastigheterna uppgår totalt till 27 miljoner kronor.
– Fastigheterna är små och har varit solitärer i vårt bestånd eftersom vi inte har ägt några andra fastigheter i närområdena. Därför förvaltas fastigheterna bättre av mindre lokala fastighetsägare, säger Anders Jarl, vd i Wihlborgs.

Läs också