Malmö universitet och dess polisutbildning är redan idag hyresgäst hos Wihlborgs i Dockan och har utbildat poliser sedan 2019. I och med det allmänt ökade behovet av examinerade poliser har antalet utbildningsplatser på Polisprogrammet vid Malmö universitet utökats, vilket också påverkar behovet av utbildningslokaler.
Kranen 4 ligger i nära anslutning till de befintliga utbildningslokalerna i Kranen 2. Fastigheten har också ett speciellt läge längst ut i Dockan med närhet till havet, marinan, restauranger, service och en blandning av offentliga verksamheter och huvudkontor.
Fastigheten kommer certifieras enligt Miljöbyggnad iDrift och förses med solceller på taket.
– Med de nya utbildningslokalerna gör vi plats för fler polisstudenter och vi är stolta över att nu kunna bidra ytterligare till samhällsutvecklingen, säger Caroline Mellgren, föreståndare för Enheten för polisiärt arbete på Malmö universitet.
– Vi är glada att Malmö universitet utökar hos oss och att Kranen 4 blir en del i att möta nya, viktiga samhällsbehov. Med sina funktioner och sitt läge blir fastigheten ett bra komplement till Malmö universitets befintliga lokaler. Polisutbildningens utökade närvaro får också positiva effekter för Dockan med ytterligare liv och rörelse i området, säger Ulrika Hallengren, vd för Wihlborgs.
Presenteras av Technogym
Bolag En ny satsning tar fart i Stockholm när Nrep och Åke Sundvall gör gemensam sak för att skapa fler bostäder. Carl-Adam von Schéele, Sverigechef på Nrep, berättar för Fastighetssverige om matchningen med Åke Sundvall, den tilltänkta viktningen mellan bostäder och äldreboenden, hur man vill växa och om den långsiktiga målsättningen för JV:t.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.