Wihlborgs byggstartar i Fosie och utökar i Helsingborg

Wihlborgs byggstartar i 
Fosie och utökar i Helsingborg
Anders Jarl. Bild: Wihlborgs

Wihlborgs byggstartar ett projekt i Malmö samtidigt som man utökar ett projekt i Helsingborg.

I Fosie på fastigheten Trindyxan 3 i Malmö kommer Wihlborgs uppföra en byggnad om 1 300 kvadratmeter till Kockums. Lokalen skall användas för provverksamhet. Investeringen uppgår till 26 miljoner kronor och hyresavtalet är på tio år. Tillträde sker vid årsskiftet 2012-2013.

På Väla Södra, Rubinen 1, har beslut tidigare tagits att uppföra en byggnad på 8 500 kvadratmeter som innehåller lager, kyl- och frysrum samt kontor. Den ursprungliga investeringen var beräknad till 74 miljoner kronor. Projektet har utökats till att omfatta 11 200 kvadratmeter och investeringen har därför reviderats till 101 miljoner kronor. Hela byggnaden är uthyrd till Bergaterminalen AB på ett sjuårsavtal. Tillträde blir även här vid årsskiftet 2012-2013.
– Fosie och Berga är viktiga delmarknader och det är betydelsefullt att det finns tomtyta att expandera på i våra befintliga fastigheter. Vi kan dessutom åter hjälpa en av våra befintliga hyresgäster med sina lokalbehov, säger Anders Jarl, vd för Wihlborgs.

Läs också