Wästbygg bygger hall för truppgymnastik på Lidingö

Vikingahallen. Bild: Wästbygg

Wästbygg har tecknat avtal med Gymnastiktruppen Vikingarna om att bygga en 4 000 kvadratmeter stor hall för truppgymnastik på Lidingö. Ordervärdet uppgår till 74 miljoner kronor. Byggproduktion inleds under november och i början av 2024 ska föreningen kunna flytta in sin verksamhet i den nya hallen.

– Det känns inspirerande för oss att få bygga en anläggning som det finns ett så stort engagemang kring. Vi har genomfört projekteringsfasen i samverkan och haft en god dialog med föreningen under hela den fasen. Gemensamt har vi sökt vägar för att hitta lösningar på de specifika krav som ställs på lokalen, inte minst på golvet, och samtidigt säkerställa en rimlig kostnadsnivå, säger Joakim Efraimsson, vd på Wästbygg.

För Gymnastiktruppen Vikingarna kommer den nya hallen att erbjuda möjlighet att utöka verksamheten väsentligt. Dessutom kan verksamheten samlas under ett tak i stället för att, som i dag, vara utspridd i flera hallar.
– Äntligen blir vår dröm verklighet. Vi har arbetat i många år för att kunna bygga en egen hall som är helt anpassad till truppgymnastik. I dag finns 800 aktiva gymnaster i vår klubb och när hallen är klar kommer vi att kunna erbjuda plats även för de cirka 600 barn och ungdomar som står på kö, säger Eva Unger, ordförande för Gymnastiktruppen Vikingarna.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer