Vinden har vänt för Atrium Ljungberg

Efter några oerhört tuffa och utmanande månader under inledningen av coronakrisen börjar nu Atrium Ljungberg se en ljusning både vad gäller kundflöden och uthyrningar. För Fastighetssverige berättar uthyrningschefen Charlotta Gustafson mer om den tuffa tiden, hur vinden börjat vända och hur bolaget jobbar för att växla upp ytterligare under sommaren och framåt.

Efter några oerhört tuffa och utmanande månader under inledningen av coronakrisen börjar nu Atrium Ljungberg se en ljusning både vad gäller kundflöden och uthyrningar. För Fastighetssverige berättar uthyrningschefen Charlotta Gustafson mer om den tuffa tiden, hur vinden börjat vända och hur bolaget jobbar för att växla upp ytterligare under sommaren och framåt.

Gränbystaden ägs, utvecklas och drivs av Atrium Ljungberg och har på några år utvecklats från ett köpcentrum till en stadsdel med bostäder, underhållning, restauranger, service och vård. Modeutbudet i gallerian är stort med över femtio aktörer inom kläder, skor och accessoarer.

I förra veckan meddelade bolaget att utbudet utökas ytterligare i och med att streetwearbutiken Kennedies öppnar i gallerian i slutet av augusti. Kennedies har funnits i Örebro och Västerås i tio år och har ett utbud som sträcker sig från klassisk denim till nya smalare streetvarumärken.

Den nya uthyrningen är ett lyft för Atrium Ljungberg som påverkats en del av att stora modebolag som MQ, Flash och Joy gått i konkurs hittills under coronakrisen. Uthyrningschefen Charlotta Gustafson berättar mer:
– Det har varit en väldigt utmanande period, där all uthyrningsaktivitet avstannade från och med andra halvan av mars. Under slutet av maj och i juni ser vi en försiktig optimism, och vi hoppas på att läget ytterligare kommer att stabiliseras under sommaren. Vi noterar sedan en dryg månad tillbaka även en försiktig ökning av kundflödena på våra handelsplatser. Därför är det väldigt roligt att kunna tillföra ett nytt varumärke till gallerian, ett märke som vi tror kommer att uppskattas mycket av våra kunder i Gränbystaden.

Som Fastighetssverige rapporterat om tidigare har MQ lyckats återuppstå under krisen med hjälp av nygamla ägare. 119 butiker bantades ner till 90 i den nya butikstrojkan, där Atrium Ljungbergs exponering i slutändan inte påverkades särskilt mycket:
– Vi är väldigt glada över att MQ kommer att finnas kvar på marknaden, om än med lite färre butiker. Inom vårt bestånd kommer de fortsatt att bedriva verksamhet i Sickla, Mobilia och Gränbystaden, men har avflyttat från Forumkvarteret i Uppsala city, säger Charlotta Gustafson.

Hur ser uthyrningssituationen ut för er nu?
– Vi ser en tydlig skillnad mellan olika branscher, där primärt mode, skor och restaurang/café haft en väldigt tuff vår, medan andra branscher med anknytning till hemmet haft en positiv utveckling, såsom trädgård, bygg och koncept inom DIY och liknande. För att inte tala om djuraffärer som haft ett riktigt uppsving under våren.

Hur skulle du beskriva situationen under de här månaderna som krisen varat?
– Det är givetvis ett tufft läge för många. Vi har under våren fokuserat på att hjälpa våra befintliga hyresgäster genom krisen, primärt de som drabbats hårdast det vill säga sällanköpshandel, café och restaurang. Tidigt reducerade vi minimiöppettiderna för att på så sätt underlätta bemanningen för våra hyresgäster. Vi har även tillämpat regerings stödpaket och inom ramen för detta lämnat hyresrabatter till många hyresgäster som drabbats av minskad omsättning i samband med pandemin.

Hur mycket mer har vakanserna ökat jämfört med en normal vår för er? Hur jobbar ni för att fylla dem?
– Vi har, precis som många andra, drabbats av flera konkurser och rekonstruktioner under våren. Som fastighetsägare är vi naturligtvis oroade över hur Coronapandemin påverkar städer och samhällen, både på kort och längre sikt. För oss är det väldigt viktigt att säkerställa att våra platser även fortsättningsvis har ett varierat och attraktivt utbud av såväl butiker som restauranger och kulturverksamheter, säger Charlotta Gustafson och fortsätter:
– Vi är måna om att hitta långsiktiga samarbeten, med rätt aktör på rätt plats. Generellt tar processerna längre tid, men det är avgörande för både oss och våra hyresgäster att vi har de långsiktigt rätta förutsättningarna. Redan innan vi drabbades av Coronapandemin började vi se över vissa ytor i syfte att skapa en optimal retailmix, samtidigt som vi tillför nytt kompletterande innehåll. Ett exempel på det är Mobilia, där vi flyttar ett antal retailhyresgäster till nya lägen för att kunna tillskapa ett vårdkluster.

Läs också