I enlighet med villkoren för bolagets utestående seniora icke-säkerställda obligationslån med rörlig ränta, om 600 MSEK underrättas samtliga obligationsinnehavare om att Victoria Park avser utnyttja sin rätt att förtidsinlösa samtliga obligationer per den 17 juni 2019 med avstämningsdag den 10 juni 2019.
Sista dag för handel i obligationer blir den 5 juni 2019.
Ekonomi/Finansiering Som de flesta analytiker hade förutspått så sänkte Riksbanken på sitt junimöte styrräntan med 0,25 punkter till två procent. Men att de nu har planer på att eventuellt sänka mer är egentligen inte ett bra tecken säger riksbankschef Erik Thedéen.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.