Northern Horizon säkrar nya kapitalåtaganden om 140 miljoner euro och investerar i nordiska tillgångar inom social infrastruktur. Christoffer Abramson, vd för Northern Horizon, berättar för Fastighetssverige om att få in ytterligare en institutionell investerare i ACSIF-fonden, hur man vill fortsätta förvärva, var man ser bäst möjligheter och om utvecklingen för äldreboendemarknaden framöver.
Northern Horizon har genomfört en ytterligare kapitalanskaffning om 140 miljoner euro till sin flaggskeppsfond ACSIF. Med det nya kapitalet från MN, för PMT:s räkning, samt från UBS Asset Management, överstiger ACSIF nu en miljard euro i förvaltat kapital. Det nya kapitalet kommer att användas för att finansiera ett större portföljförvärv i Sverige samt för att stödja genomförandet av en exceptionellt stark investeringspipeline i alla fondens kärnmarknader.
– Att få in ännu en global institutionell investerare är mycket betydelsefullt för oss. Det bekräftar vår starka marknadsposition, vårt track record, och den infrastruktur vi byggt upp för att leverera på högsta nivå. Investerare som MN arbetar bara med ett fåtal utvalda managers globalt, och deras beslut att samarbeta med oss är ett tydligt kvitto på vår kvalitet. Samtidigt ger det oss förutsättningar att fortsätta ta tillvara en mycket omfattande pipeline av möjligheter i hela Norden, säger Christoffer Abramson.
Tidigare i mars förvärvade ACSIF-fonden en svensk portfölj bestående av sex befintliga fastigheter bestående av 373 vårdplatser och totalt 27 355 kvadratmeter. Efter den senaste transaktionen består ACSIF:s fastighetsportfölj av 82 vårdfastigheter i Sverige, Finland och Danmark, helt i linje med de ambitiösa investeringsmål som satts upp för den GRESB-5-stjärnklassade portföljen.
Hur vill ni fortsätta investera med fonden?
– Vi fortsätter att investera enligt samma strategi: att köpa och utveckla de mest moderna, effektiva, och hållbara äldreboenden i Norden i nära samarbete med kommuner och de ledande vårdgivarna och fastighetsutvecklarna på marknaden. Behovet av nya platser är akut i hela Norden, och vi har höga ambitioner för 2026. Med det kapital vi redan rest – och ytterligare kapital i avancerade diskussioner – räknar vi med att investera ett antal miljarder kronor under året, säger Christoffer Abramson.
Var ser ni bäst förvärvsmöjligheter framöver?
– Behovet av nya och moderna äldreboenden är trängande i alla nordiska länder. Vårt senaste stora förvärv i Sverige visar vår positiva syn på den marknaden. Samtidigt ser vi just nu särskilt attraktiva möjligheter i Finland där prisläget är gynnsamt och vår pipeline mycket stark. I Danmark har marknaden gradvis öppnats upp, vilket skapar intressanta möjligheter även där. Men vi förblir selektiva: vi fokuserar på modern kvalitet, långsiktigt stabila hyresgäster och tydliga urbana mikrolägen där bristen på vårdplatser är som mest akut.
Hur ser ni marknaden för äldreboenden utvecklas framöver?
– Marknaden fortsätter utvecklas snabbt, med ett tydligt fokus på hållbarhet, attraktiva boendemiljöer, ny teknologi, och bättre arbetsmiljöer för personalen – helt i linje med vår strategi. Vi ser också ett växande intresse för mer integrerade koncept, där exempelvis seniorboenden kombineras med äldreboenden för att skapa effektivare och mer sammanhängande vård- och boendemiljöer. Den utvecklingen ser vi som mycket positiv.
