”Vi gör det vi säger att vi ska göra”

Fastighetsbolaget Emilshus bokslutsrapport för 2024 visar på ett ökat förvaltningsresultat under fjärde kvartalet, jämfört med samma period året innan. Ökningen är ganska kraftig, 49,1 procent, mot föregående år. Även hyresintäkterna och driftnettot ökar. – Vi har en affärsidé och vi gör det vi säger att vi ska göra, säger vd Jakob Fyrberg.
”Vi gör det vi säger att vi ska göra”
Jakob Fyrberg, Emilshus vd. Bild: Anthon Näsström

– Vi har en affärsidé som går ut på att vi ska jobba med lönsam tillväxt, högavkastande fastigheter, hyresgäster med långa kontrakt och lokal förvaltning – och vi gör det vi säger att vi ska göra, säger Emilshus vd Jakob Fyrberg under presentationen av bokslutskommunikén för 2024.

Under 2024 har det rått hög transaktionsaktivitet i Emilshus, med 14 affärer på allt mellan 20 och 700 miljoner kronor. Affärerna har skett inom bolagets prioriterade segment; man har ökat beståndet i Östergötland, Halland och Jönköping.
– Vi tycker marknaden är bra och vi har bankerna med oss. Det finns goda förutsättningar för att göra 2025 till ett bra år – men vi är bara i början av året. Under 2025 ska vi fortsätta tillväxten, säger Fyrberg.
Det totala fastighetsvärdet på de 14 affärer Emilshus gjorde under 2024 hamnar på 1,8 miljarder kronor.
– Förvärvstakten är ett resultat av ett kontinuerligt arbete för att hitta nya affärer samt en god intern kapacitet att hantera och integrera förvärvade fastigheter, säger Jakob Fyrberg.
De förvärvade fastigheterna ska också att de ska passa in i bolagets strategi att bygga sammanhållna bestånd på utvalda orter. Efter Småland definierade Emilshus Östergötland som nästa marknadsområde att expandera till. Därefter kommer Halland och Småland.

Räntorna har kommit ner lite och bankmarginalerna kan vara på väg ner också. Upplever ni att ni kan börja köpa på lite lägre yielder än ni gjort tidigare, eller behåller ni yieldgapet som det är nu?
– Vi är väldigt nöjda med att ha ett stort yieldgap, givetvis. Kan vi gå ner i avkastning, givet att räntorna kommit ner? Ja, det kan vi göra, men vi upplever att i de affärer vi gjort och i de affärer vi diskuterar så är det ingen stor förändring på avkastningarna, så vi tycker att vi kan hålla oss på de avkastningskrav vi haft under 2024 in i 2025. Kommer det att bli en korrigering under året? Ja, det är ju inte omöjligt i och med att räntorna gått ned.
När det gäller utveckling och investering i den egna portföljen har det gått lite trögare än ni trodde under 2024, när det gäller ombyggnation och nybyggnation. Hur ser ni på det arbetet under 2025?
– Vi har ingen prognos kopplat specifikt till våra projekt, men vi tycker att trenden visar på en ökad aktivitet på projektsidan, vi får fler förfrågningar från hyresgästerna. Det har förbättrats sedan i höstas men inte i någon raketfart; det följer hur konjunkturen utvecklas – men vi tycker att vi ser en förbättring.

Den ökade efterfrågan på om- och tillbyggnationer som Emilshus säger sig märka av har inneburit att bolagets projektportfölj växt under året. Bolaget har idag 15 pågående projekt med fokus på ombyggnation och energibesparande åtgärder.

Läs också