”Vi är försiktigt optimistiska”

Atrium Ljungberg tecknade flera avtal men mottog även en större uppsägning i slutet av året.
”Vi är försiktigt optimistiska”
Annica Ånäs, vd för Atrium Ljungberg. Bild: Jonas Slättung

När Atrium Ljungberg sammanfattar det fjärde kvartalet 2025 är vd Annica Ånäs nöjd med leveransen för hela året. Detta trots en nettouthyrning som landade på minus tolv miljoner.
– Det är en besvikelse, men det finns också en potential för att då kunna förbättra siffran för första kvartalet, säger Ånäs.

– Det har varit en riktigt utmanande marknad, det ska man ha med sig.

Atrium Ljungbergs vd Annica Ånäs håller under fredagen presentationen av Atrium Ljungbergs fjärde kvartal 2025. Rapporten innehåller siffror som båda pekar uppåt och nedåt. Utvecklingen, menar man, visar på en försiktig återhämtning i takt med att de ekonomiska förutsättningarna förbättras. Under andra halvåret noteras ett stadigt ökande intresse för kontorslokaler i beståndet och ett väsentligt högre antal pågående dialoger är väsentligt än under samma period föregående år.

– Framför allt upplever vi nu en tydligare beslutsamhet i dialogerna, något som saknats under de mer avvaktande föregående kvartalen, menar Ånäs.

Det märks också försiktiga, men tydliga, tecken på ljusning ur ett större perspektiv, med färska analyser som pekar på att svensk ekonomi nu befinner sig i en återhämtningsfas. Särskilt tjänstesektorn har blivit ett av dragloken med ökad efterfrågan och tilltagande sysselsättning. Något som Atrium Ljungberg menar ger förutsättningar för ökad aktivitet och framtidstro under 2026.

Samtidigt blev sista kvartalet mångfacetterat. Bolaget tecknade ett stort antal avtal men mottog även en större uppsägning i slutet av året. I det fjärde kvartalet växer både hyresintäkter och driftöverskott med tre procent jämfört med samma kvartal i fjol, främst drivet av färdigställandet av projekt PV Palatset i Hagastaden, dit Atrium Ljungberg i mitten av oktober välkomnade Ekobrottsmyndigheten till nya lokaler.

– Vi fick en uppsägning precis innan årsskiftet som var lite större än förväntat. En förvaltning i slakthusområdet på hela 4 000 kvadratmeter som lämnar oss. Fördelen med det är att vi också kommer att kunna starta ett projekt i slakthusområdet. Helårsutfallet på nettouthyrningen ligger på plus 5 miljoner, en positiv siffra – men lägger vi till de uppsägningar vi har gjort för kommande projekt så landar vi på minus 12 miljoner, säger Annica Ånäs.

Större affärer som senarelagts har också påverkat nettouthyrningen negativt. I jämförbart bestånd summerar man en positiv driftnettoutveckling under året, trots en liten tillbakagång under fjärde kvartalet. Det, menar bolaget, kan inte annat än betraktas som ett styrketecken när det fjärde året i rad som präglats av svag konjunktur nu läggs till handlingarna.

– Driftnettot i jämförbart bestånd landade på minus två procent i Q4, men på en positiv siffra på en procent för hela året. Vi har legat positivt ända till sista kvartalet.

Det finns en förväntan om att svenska ekonomi nu ska sätta fart. Konsumtionen har ökat mot slutet av året och skattesänkningar och momslättnader kommer också att driva konsumtionen framåt.

– Vi ser också mer tro hos företagen, man vågar investera och satsa för framtiden. Det finns en mycket tydligare vilja att agera utifrån sina lokalbehov på flera sätt. Vi är försiktigt optimistiska på att det här året kommer att bli betydligt bättre. Men man ska också ha med sig att vi är ju en sencyklisk verksamhet, så det kommer att ta lite tid innan det syns i våra siffror, säger Annica Ånäs och fortsätter:

– Det känns roligt att vi ändå nu förhoppningsvis får lite medvind. Förhoppningsvis får vi också lite medvind för kommande kvartalen.

I Stockholm växer det och ni har många projekt på väg. Detta väcker frågor om Uppsala, Göteborg och Malmö: hur ser ni på konsolidering och förvaltningseffektivitet kontra riskspridning i de regionerna?

– På ett sätt kan man se det som en större risk att vi är väldigt koncentrerade till Stockholm – men å andra sidan har Stockholm alltid varit tillväxtmotorn i Sverige, så därmed ser jag det inte som en särskilt stor risk. Stockholm har också, i förhållande till andra delar i landet, en lägre yield, men det är också för att det är en lägre risk. Det där får man ju balansera.

– Vi har valt att utveckla stadsområden med bättre avkastning än CBD. Vi har en väldigt positiv hyresutveckling på de platserna och ser, utifrån de analyserna som gjorts i våra stadsutvecklingsprojekt, att det är en högre hyrestillväxt där, de kommande åren.

Läs också