Veidekke och Obos bygger nya bostäder i samarbete

Esplanaden, gatuvy. Bild: Obos

Veidekke och Obos ingår ett så kallat joint venture-samarbete om att bygga bostäder i Hjärup, mellan Malmö och Lund. I första fasen planeras ett flerfamiljshus med 28 bostadsrätter vid Parkallén i Hjärup.

– Vi är glada att ta ännu ett steg i vårt nära samarbete med Obos. Genom att vi satsar tillsammans kan byggstarten nu ske snabbare så att nya moderna lägenheter i ett attraktivt läge blir tillgängliga. Vi tror på samverkan och gemensamma initiativ, inte minst för att få realisera ett attraktivt bostadsprojekt, säger Martin Gadd, verksamhetsområdeschef Veidekke Bygg.

Bostadsutvecklaren Obos och byggentreprenören Veidekke startar nu ett gemensamt bolag, ett Joint Venture, för att skapa ett bostadsrättprojekt, Brf Esplanaden. Säljstart i projektet är igång och hittills är ungefär en tredjedel av lägenheterna sålda.

– För Obos är det prioriterat att satsa på bostäder till medlemmar och kunder i alla konjunkturer. Tillsammans med Veidekke kan vi dela risken och komma igång med byggnationen, trots att hälften av lägenheterna ännu inte är tecknade. Vi tror verkligen på läget i Hjärup, med närhet till både Malmö och Lund, och har nyligen byggstartat Blåklockan, ett annat spännande bostadsprojekt i området. Nu satsar vi ytterligare här och bebygger sista tomten i området vid Parkallén, säger Malin Svensson, vice vd Obos Sverige.

I Esplanadens två faser planeras totalt två flerfamiljshus med sammanlagt 56 bostadsrättslägenheter från ett till fyra rum och kök.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer