Veidekke bygger kulturcenter åt Sigtuna kommun

Veidekke bygger kulturcenter åt Sigtuna kommun
Valsta Kultur- och Aktivitetscenter, exteriör torget. Bild: White Arkitekter.

Veidekke ska på uppdrag av Sigtuna kommun bygga ett kultur- och aktivitetscenter i Valsta torg. Projektet är en totalentreprenad i samverkan på cirka 117 miljoner kronor och beräknas vara färdigställt under hösten 2026.

– Det nya kultur- och aktivitetscentret i Valsta är en viktig pusselbit i utvecklingen av ett levande torg och en mötesplats för alla åldrar. Med fokus på hållbarhet och trygghet skapar vi tillsammans med Veidekke en plats för kultur och aktiviteter som kan stärka både Valsta och hela Sigtuna kommun, säger Åsa Aalto, tillförordnad samhällsbyggnadschef på Sigtuna kommun.

I uppdraget ingår nybyggnation av lokaler på drygt 2 000 kvadratmeter i två plan med bland annat café, bibliotek, konst samt lokaler för kultur och möten. Byggnaden byggs till största delen i trä utifrån certifieringsnivån i Miljöbyggnad Silver. Rättvist byggande gäller för produktionen och utformningen av utemiljön skall följa BoTryggt2030-riktlinjerna för säkerhet och trygghet i stads- och boendemiljön.

– Vi tackar Sigtuna kommun för förtroendet och ser fram emot att påbörja nästa fas av projektet. Tillsammans kommer vi leverera ett ekonomiskt, socialt och miljömässigt hållbart kultur- och aktivitetscenter som kommer öka livskvalitén för kommunens invånare, säger Mattias Uppsäll, arbetschef på Veidekke Bygg Öst. 

Uppförandet av ett kultur- och aktivitetscenter ingår i utvecklingsförslaget för Valsta 2030 och är också en del i det kommunövergripande arbetet med Samhällsbyggnadslyftet, som syftar till att minska och motverka segregationen i kommunen och stärka hela kommunens attraktivitet.

Läs också