Veidekke Bostad blir delägare i Folkhem Trä när Rikshem säljer hälften av det helägda bolaget och kliver på allvar in på den svenska marknaden för flerbostadshus i trä.
Veidekke och Rikshem ser samägandet som nästa steg i Folkhem Träs utveckling. Det finns ett stort och snabbt ökande intresse för träbyggande och ägarna förbereder nu för ökade volymer i Folkhem Trä genom att gemensamt säkra produktionsresurser och byggkompetens.
– Möjligheten att kunna bygga flerbostadshus i trä är något vi eftersökt en längre tid. Vi ser trä som ett viktigt, kompletterande segment med en stark koppling till vår långsiktiga hållbarhetsstrategi, säger Per-Martin Eriksson, vd, Veidekke Bostad.
Veidekke Bostad och Rikshem har sedan tidigare ett väletablerat samarbete kring utveckling av bostadsrätter, som i huvudsak produceras av Veidekke Entreprenad. Samarbetet förstärks nu ytterligare med vidgat fokus även på trähus.
– Vi får nu tillgång till en organisation som kan säkerställa produktionen av Folkhem Träs bostäder. Det blir en utmärkt kombination med Rikshem som är det bostadsbolag i Sverige som bygger flest bostäder i trä, säger Erik Hävermark, Chef projekt- och fastighetsutveckling på Rikshem.
