Vasakronan tecknar ett partnerskapsavtal med Coor Service Management. Avtalet lägger grunden för hur Vasakronan ska utveckla sitt kunderbjudande genom att knyta servicetjänsterna närmare fastighetsverksamheten.
Genom samarbetet blir Vasakronan den första fastighetsägaren i Sverige som ingår ett så utvecklat och omfattande samarbete med en serviceleverantör, enligt ett pressmeddelande från bolaget.
Vasakronan ska tillsammans med Coor kontinuerligt utveckla erbjudandet till hyresgästerna. Samarbetet sträcker sig över fyra år och omfattar alla Vasakronans fastigheter.
– För Vasakronans kunder innebär avtalet att de får tillgång till prisvärda och lättillgängliga servicetjänster med hög kvalitet. Tjänsterna är paketerade i olika nivåer, där priser och villkor redan är förhandlade. Allt för att det ska vara lätt och smidigt att beställa, säger Åsa Almquist, chef för kundtjänst, service och koncept på Vasakronan.