Vasakronan köper i centrala Uppsala

Vasakronan köper i centrala Uppsala
Vasakronan förvärvar fastigheten Kungsängen 39:1 i Södra city i Uppsala. Bild: Gustav Kaiser

Vasakronan förvärvar fastigheten Kungsängen 39:1 i Södra city i Uppsala. Säljaren är privat.

Kungsängen 39:1, före detta ”Nya Riksbankshuset” ritat av arkitekten Carl Nyrén, uppfördes 1989 och ligger vid Kungsängstorg mitt i Södra city i centrala Uppsala. Här utvecklar Vasakronan, i nära samarbete med Uppsala kommun, en ny stadsdel med kontor, bostäder, hotell, mötesplatser och grönstråk. Ambitionen är att binda samman stadskärnan i norr med Kungsängens bostadsområde i syd och samtidigt stärka kopplingen mellan Uppsala Resecentrum i öst och Fyrisån i väst.

– Kungsängen 39:1 är ett mindre men strategiskt viktigt förvärv. Läget vid Green line och närheten till våra övriga fastigheter stärker vår långsiktiga rådighet i Södra city. Det ger oss bättre möjligheter att ta ansvar för helheten och fortsätta driva utvecklingen av stadsdelen framåt, säger Martin Kron, chef Investeringar och projekt.

Vasakronans bestånd i Södra city omfattar sedan tidigare bland andra kontorsfastigheterna Juvelen, Magasin X och Lumi. Just nu uppförs även Hjärta – en fastighet med hotell och kontor fördelat på två huskroppar med gemensam entré och lobby. Det är sedan tidigare klart att Scandic hyr hotell i den ena byggnaden och att AFRY hyr två av sex våningar i den andra byggnaden.

Intill Hjärta, närmast Fyrisån, uppförs cirka 400 bostäder av JM som tillträdde i somras.

– Med en bra blandning av kontor, hotell, bostäder och ett grönstråk i området skapar vi förutsättningar för Uppsalas fortsatta utveckling och tillväxt. Ambitionen är en livfull och spännande stadsdel där verksamheter och människor vill vara, verka och växa och vi är på god väg, säger Martin Kron, chef Investeringar och projekt. 

Vasakronan tillträder Kungsängen 39:1 idag, den 1 september. Fastigheten har en total uthyrbar area om cirka 1 600 kvm, huvudsakligen kontorsytor vilka är fullt uthyrda.

Parterna har gemensamt kommit överens om att inte kommunicera köpeskillingen.

Läs också