”Varit en del fram och tillbaka”

Erik Hemberg om den utdragna affären med krisbolaget Real Holding, aktieinnehavet – och varför man tror på den staden där man avyttrar. ”Blivit lika överraskad som andra”.
”Varit en del fram och tillbaka”
Erik Hemberg. Bild: Götenehus

Nyhetsåret 2017 inleddes med att Real Holding i Sverige AB köpte samtliga aktier i Fastighets AB Kompaniet 3 som äger fastigheten Kompaniet 4 i Tranås.

Fastigheten, som omfattar knappt 35 000 kvadratmeter industri-, lager- och kontorsytor, har under de senaste åren genomgått stora renoveringsarbeten och fastigheten är därmed i hög standard. Hyresintäkterna för fastigheten uppgår till drygt 20 miljoner och driftnettot beräknas uppgå till cirka 16 miljoner.’

En fin affär med andra ord. Säljare var Erik Hemberg Fastighets AB. I pressreleasen som skickades ut i samband med affären stod det klart att tillträde senast skulle ske den 2 maj.

Sedan dess har Real Holding haft stora problem med finansieringen. Bara för några veckor sedan sålde storägarna Kvalitena och Tuve Holding sitt innehav till nystartade Gremio Fastigheter.

Detta efter en tid där Real Holding intensivt sökt efter ett nytt huvudägarskap.

– De har gjort ganska många saker fel, över tid. Fortfarande har de en väldigt dyr finansieringsstruktur. Och ett fastighetsbolag med så dyr finansiering innebär att resultatet uteblir trots kassaflödet, sa Gremios styrelseordförande Mats Jämterud, till Fastighetssverige om inträdet i bolaget.

Affären i Tranås blev minst sagt lidande. Men i slutet av förra veckan stod det klart att Real Holding ingått ett tilläggsavtal och genomför en riktad emission för att kunna genomföra förvärvet av Erik Hemberg. Detta innebär att man tillträder aktierna senast 31 oktober 2017.

Efter genomförd riktad kvittningsemission äger Erik Hemberg Fastighets AB 5,01 procent av kapitalet och 3,34 procent av rösterna i Real Holding.

– Så kan man se det. Eller så kan man välja att vi i en procent av försäljningen fick aktier, säger vd:n Erik Hemberg som motiverar försäljningen:

– Vi har försökt att sälja den här fastigheten i ett par år. Vi jobbar med fastighetsutveckling, och när vi har utvecklat en fastighet så går vi vidare.

Efter upprepade problem med Real Holdings finansiering, så har även Erik Hemberg reagerat – men han hade ingen koll på köparen.

– Nej, jag har ingen kunskap om dem – det var vår rådgivare Panreal som hittade köparen. Jag har läst det alla andra har läst och blivit lika överraskad.

Hur har förskjutandet av affären påverkat er?

– Det har varit fram och tillbaka. Det är inte ofta man kan tillträda när man ska det (2 maj). Men nu gick inte det, och vi planerar givetvis efter de avtal vi tecknar.

Tranås, en småstad i norra Småland, är kanske inte en ort som man ser sig själv i framtiden. Men så är det inte, snarare tvärtom.

– Vi trivs jättebra i Tranås, politiskt sett fungerar det jättebra – och är en av de bästa kommunerna. Det finns klara direktiv, och man vet vart man vill. Vi har tagit bort all industri, byggt två nya skolor där och satsar på ett antal andra fastigheter, säger Erik Hemberg som för övrigt kontrollerar en tredjedel av Götenehus:

– Jag gick in där för fyra år sedan och vi har köpt på oss aktier till 30 procent. Men nu är det stopp, säger han utan att kommentera intressena ytterligare.

Fastighetssverige har vid upprepade tillfällen försökt att nå företrädare för Real Holding.

FAKTA:
Erik Hemberg Fastighets AB äger och förvaltar fastigheter i Uddevalla, Tranås, Lidköping, Trollhättan, Skaraborg, Båstad och Stockholm. Företaget är också en av de större delägarna i Götenehus Group som är noterat på First North.

Läs också