Klövern är ett av bolagen som föreslås få en markanvisning för bostäder när den tredje etappen börjar ta form i det eftertraktade stadsdelsprojektet. Fastighetssverige berättar mer om bolagens planer i området.
Nyligen kunde Fastighetssverige berätta att planarbetet för den tredje etappen av Slakthusområdet har inletts och nu föreslås fyra välkända aktörer få markanvisningar för totalt nästan 400 lägenheter och en förskola i området. Den tredje etappen ligger i Slakthusområdets sydvästra del och planområdet har en storlek på 3,7 hektar vilket gör att det är den till ytan minsta av de fem etapper som ingår i utvecklingen av den nya stadsdelen.
Staden äger samtliga fastigheter inom planområdet där exploateringsnämnden sedan tidigare har beslutat om markanvisning till Micasa för att uppföra ett vård- och omsorgsboende med 90 lägenheter. Den 17 december ska nämnden ta ställning till övriga markanvisningar för bostäder inom området, och det rör sig om följande fyra kvarter och byggherrar:
Del av Kvarter SA – Einar Mattsson Projekt AB, cirka 65 hyresrätter och förskola med fem avdelningar. Tomträttsupplåtelse.
Exploateringskontorets kommentar: ”Einar Mattsson har tidigare visat intresse för området och deltog 2017 i jämförelseförfarandet för ett kvarter i etapp 1. Det förslaget innehöll flera kvaliteter, men kvarteret markanvisades till ett annat bolag som redovisade ett förslag som passade ännu bättre på platsen. Kontoret och Einar Mattsson har därefter haft en dialog kring det kvarteret som nu föreslås markanvisas till bolaget.”
Kvarter SB – Selvaag Bostad AB, cirka 120 bostadsrätter. Försäljning till marknadspris som överenskommes vid senare tillfälle.
Exploateringskontorets kommentar: ”Bolaget ansökte om markanvisning för ett kvarter i etapp 3 under våren 2020. Selvaags projektidé för kvarteret bygger på bolagets koncept ”Plussbostäder”, vilket innebär att kvarterets bottenvåning planeras för gemensamma tjänster som till exempel gym, matsal, gästrum och konferensrum. De gemensamma ytorna är bemannade med personal, via koncernföretaget Selvaag Pluss, som kan hjälpa de boende med olika typer av service och skapa en gemenskap mellan de boende.”
Selvaag Bostad AB är dotterbolag till norska Selvaag Bolig ASA. Bolaget är relativt nytt på den svenska marknaden, men har utvecklat och byggt många bostäder i Norge. Selvaag har tidigare fått en markanvisning för 85 lägenheter på Årstafältet.
Kvarter SC – Aros Bostadsutveckling AB, cirka 95 bostadsrätter. Försäljning till marknadspris som överenskommes vid senare tillfälle.
Exploateringskontorets kommentar: ”Bolaget deltog våren 2017 i jämförelseförfarande för ett kvarter i etapp 1 och det inlämnade förslaget höll en hög ambitionsnivå, men kvarteret markanvisades till ett annat bolag som hade ett förslag som passade bättre på platsen. Kvarteret som Aros tävlade om i etapp 1 har liknande förutsättningar som det kvarteret som nu är föremål för beslut om markanvisning.”
Kvarter SG – Klövern AB, cirka 90 bostadsrätter. Försäljning till marknadspris som överenskommes vid senare tillfälle.
Exploateringskontorets kommentar: ”Klövern har i olika omgångar ansökt om markanvisning i Söderstaden och Slakthusområdet. Klövern är en långsiktig aktör med stark förankring i närområdet där de äger ett flertal fastigheter, som i flera fall ska utvecklas. Bolagets inträde som huvudägare i Tobin Properties innebär också att de har fått mer fokus på och erfarenhet av bostadsutveckling och bolaget bedöms ha en god genomförandeförmåga.”
Enligt kontorets preliminära tidsplan bedöms detaljplanen för etapp 3 kunna antas under det fjärde kvartalet 2023. Därefter ska stadens arbeten med lednings- och gatuarbeten påbörjas vilket beräknas ske under 2025-2026. Bolagens tillträde planeras till 2027 och första inflyttning bedöms till år 2029.
