Unobo rekryterar Martin Kjellström

Unobo har rekryterat Martin Kjellström som Asset Manager. Han kommer närmast från Barings och han tillträdde sin nya tjänst den 1 september.

– Det ska bli otroligt spännande att vara med på starten på Unobos resa. Det finns redan en stabil grund med ett fint förvaltningsbestånd från Riksbyggen och många intressanta nyproduktionsprojekt finns i pipeline, säger Martin Kjellström.

Martin Kjellström har mer än 20 års erfarenhet från branschen och han varit portföljansvarig på Barings under tio år.
– Med SBB och Riksbyggen som långsiktiga och starka ägare, ett strategiskt samarbete med Riksbyggen och en kompetent organisation så kommer vi att kunna realisera vår goda utvecklingspotential de närmaste åren, säger, Carl-Johan Hansson, vd på Unobo.

Riksbyggen har överfört sina bostadsfastigheter till Unobo för att frigöra kapital och kunna öka produktionen av bostäder med cirka 20 procent över tid.

Från och med den 1 oktober kommer SBB att vara ny huvudägare i Unobo. SBB:s ägarandel kommer att vara 70 procent och Riksbyggens 30 procent.

Läs också