Med ett förvaltningsresultat under första kvartalet som ökat jämfört med Q1 2022 och hyresintäkter som mer än fördubblats ser Stenhus Fastigheters vice vd Mikael Nicander ingen direkt anledning till oro. För Fastighetssverige ger han sin syn på en marknad där fler aktörer kan ta plats.
– Stenhus gör ett starkt driftnetto vilket innebär att vi är bra på förvaltning. Vi har också sålt ett antal fastigheter och amorterat på våra banklån vilket innebär att vi också är bra på transaktioner. I den marknad som råder nu så är vi stolta över detta och trygga med att vår affärsmodell håller, säger Mikael Nicander till Fastighetssverige.
– Sedan vill man såklart alltid bli bättre och leverera mer till våra aktieägare, det vore trist att känna sig nöjd och mätt.
Resultatet efter skatt blev -201 miljoner och per aktie -0,54 kronor. Vad beror det på och vad gör ni för att ändra på det till nästa rapport?
– Vårt negativa resultat beror helt på de negativa värdeförändringar i fastighetsbeståndet som slår mot resultatet för oss likt många andra bolag. Vi marknadsvärderar våra fastigheter varje kvartal och känner oss trygga med de värden som åsätts våra fastigheter. Vi arbetar vidare med god förvaltning och indexreglerade hyresavtal som ger en uppsida på värdena men idag slås detta ut på grund av ändrade avkastningskrav i branschen.
Har ni fått det ni velat ha för de fastigheter ni avyttrat, eller har ni behövt rabattera?
– En fastighetstransaktion är alltid en förhandling men vi har varit nöjda, annars skulle vi inte ha gjort affären, förklarar Mikael Nicander.
Vice vd:n upplever att marknaden just nu är tudelad, som han uttrycker det, med en transaktionsintensitet som inte är vad den varit under de senaste åren. Detta kan dock ge mindre bolag som tidigare inte haft möjlighet att matcha bud på vissa nivåer en plötslig möjlighet att vara aktiva.
– Det öppnar också upp för investerare som har möjlighet förvärva bra objekt. Visst är det en utmanande marknad, men i takt med de ökade räntekostnaderna så har företag med stabil ekonomi stora möjligheter att växa under denna marknad, säger Mikael Nicander.
Hur ser du på resten av året för Stenhus; kommer ni att fortsätta avyttra i samma takt, till exempel?
– Vi har under tidigare år vuxit väldigt snabbt bland annat genom stora förvärv av Maxfastigheter och Randviken. Just nu ligger det inte något liknande förvärv i planen. Vi kommer fortsätta att konsolidera oss, utveckla oss som organisation samt amortera av på våra lån. Fokus för verksamheten kommer vara vårt kassaflöde. Men en bra affär är alltid en bra affär så det är inte stängt för framtida transaktioner.
