Tre nya butiker till Wallenstams centrala kvarter

Korsgatan 2 i kvarteret Makaregatorna. Bild: Wallenstam

Till hösten öppnar tre nya butiker i Göteborgs härligt livfulla kvarter, Makaregatorna. Det är Skultuna, Gothia Antik och 60 Garner Nord som nyligen har tecknat hyresavtal med Wallenstam och tar plats i kvarteret till hösten. Samtidigt har både Knapp-Carlsson och Buttericks nya ägare som båda har förlängt sina hyresavtal. Konkurshotade Buttericks har därmed överlevt.

Skultuna etablerar sig i kvarteret Makaregatorna och flyttar till en ny större lokal på Korsgatan 14 i oktober. Nuvarande butik i Victoriapassagen är öppen till och med 15 januari nästa år.
– Vi expanderar och har behov av större butiksyta i Göteborg, vilket känns väldigt positivt, nu ser vi mycket fram emot att till hösten öppna på Korsgatan, säger Ofelia Klerk Kurpátow, butiksutvecklingsansvarig på Skultuna.

Gothia Antik, som länge huserade på Linnégatan i Göteborg, öppnar sin nya butik i oktober på Korsgatan 2. Utöver försäljning av fina antikviteter kommer även reparationer av lampor etcetera att utföras i butiken.
– Jag ser väldigt mycket fram emot att flytta till Makaregatorna och är helt lyrisk över utvecklingen av området. Kvarteret är så trevligt med massa härliga verksamheter och lokalen har ett bra läge och stora fina fönster. En helhet som jag hoppas ska locka fler antikälskare till butiken, säger Elisabeth Hoem, ägare av Gothia Antik.

60 Garner Nords populära butik i Spinneriet i Lindome flyttar till Korsgatan 11.
– 60 Garner Nord står för slow fashion, en butik där designers, spinnerier och fårbönder har en möjlighet att visa sina passionerade hantverk av högsta kvalitet. Vi ser mycket fram emot att erbjuda ett brett sortiment av garner och tillbehör för alla stickentusiaster i ett för oss nytt centralt och härligt läge, säger Anna Leithe, som äger och driver 60 Garner Nord.

– Med tre nya fina butiker i kvarteret Makaregatorna kompletteras utbudet här med fler populära verksamheter som på ett fint sätt kommer att bidra till områdets dynamik och atmosfär, säger Marina Fritsche, regionchef Göteborg och vice vd för Wallenstam.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer